Takelāžu tipi
Laivu un jahtu takelāžu tipi
Katru peldošo līdzekli nosauc pēc tā īpatnēji izveidotās takelāžas.
Vienmasta takelāžu tipu apskati sāksim ar visvecāko un vienkāršāko. Tā ir rājtakelāža, kur mastā horizontāli pacelta rāja un pie tās piestiprināta četrstūraina bura. Buras stāvokli attiecībā pret vēju maina ar divām šotīm. Lugertakelāžā rāja nestāv vairs horizontāli, bet ļoti slīpi pret mastu. Buras apakšējā mala (līķis) vaļīga vai piestiprināta pie grotbomja.
Šprittakelāža ir veidota ar četrstūrainu buru. No buras halzstūra uz augšu pa diagonāli iet apaļkoks, ko sauc par špritu. Spritu pie masta pievelk ar t.s. pievilcēju — faili. Šo takelāžas tipu iecienījuši zvejnieki un enkurnieki.
Kattakelāžā masts atrodas stipri uz priekšu un ir ar vienu gafelburu vai arī ar vienu augsttakelētu trīsstūra buru.
Sluptakelāža izveidojusies no kattakelāžas, tikai papildinoties ar trīsstūra veida priekšburu.
Kutertakelāža var būt divejāda: gafeltakelēta vai augsttakelēta. Te jau darbojas divas priekšburas. Viena — t.s. klīverbura ir priekšējā, aiz tās seko otra priekšbura — foks. Modernām jūras jahtām klīverburas falstūris iet līdz masta topam. No divmastu takelāžas tipiem jāmin jaula takelāža, kur grotmasts ir priekšā un bezānmasts vienmēr aiz stūres. No bezānmasta topa uz priekšu līdz klājam atrodas bezānštagbura, kas ar savu piekšējo malu nav piestiprināta pie pastāvīgas štagas. Grotbura, bezānbura un fokbura atrodas jau zināmās vietās. Šo takelāžas tipu sevišķi iecienījuši tāljūras braucēji.
Kečtakelāža ir līdzīga jaultakelažai, tikai bezānmasts neatrodas aiz stūres, bet gan pirms tās, kas dod iespēju palielināt bezānburas kvadratūru.
Šonertakelāža ir līdzīga kečtakelāžai, un bezanmasts var būt garāks par priekšējo mastu. Līdz ar to bezanmasts pārvēršas par grormastu, bet priekšējais masts par fokmastu. Šoneri ir gafeltakelēti un augsttakelēti.
Kā pēdējo no divmastu takelāžas tipiem jāmin špreicgafeltakelāža, kur trīsstūra veida grotbura atrodas masta augšējā daļā. Buras šotstūris piestiprināts pie dubultveida liektas gafeles, kur bura iet pa vidu
Pilnīgu buru kuģu tipu raksturojumu var atrast šeit (vismaz kā apgalvo ši resursa autori)